Gürmel GYO
Konya Selçuklu TOKİ 5. etap ihalesi bugün yapılacak!

Konya Selçuklu TOKİ 5. etap ihalesi bugün yapılacak!

Konya ili Selçuklu İlçesi Ardıçlı Mahallesi 5. etap kapsamında inşa edilecek olan ​Konya Selçuklu Toki
Gürmel GYO
Ana Sayfa ARAZİ 2 Mayıs 2017 207 Görüntüleme

Cemil Pehlevan: Tarım arazileri yok olmasın!

Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemil Pehlevan, tarım arazileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Pehlevan, yeni arazi bulma amacının tarım arazilerinin yok ettiğini söyledi.

Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemil Pehlevan, yeni arazi bulma amacıyla tarım arazilerinin yok edildiğini söyleyerek “Açlığın, yoksulluğun, eşitsizliklerin yaşandığı bir dünyada ülkemiz sahip olduğu zengin toprak varlıklarını çok iyi korumak ve geleceğe aktarmak zorundadır.” dedi. 

Pehlevan, 1945 yılında toprağı olmayan ya da yetmeyen çiftçilerin aileleriyle birlikte geçimlerini sağlayacak ve iş güçlerinin değerlendirecek ölçüde toprak edinmeleri amacıyla Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu’nun (ÇTK) çıkarıldığını ancak o günden bu yana yalnızca o gün için ilan edilen “Toprak Bayramının kaldığını belirtti. 

Pehlevan açıklamasına şöyle devam etti: “Ne var ki erozyon ve benzeri doğal süreçlerin yanında, her şeyi rant ve kolay kazanç sayan politikalar nedeniyle de topraklarımızı kaybediyoruz. Tarım arazilerimiz potansiyel sınırına ulaşmış, bir avuç yeni arazi bulma olanağı neredeyse kalmamıştır. Buna karşın alt yapının götürüldüğü her arazide her türlü yatırımın gerçekleştirilmesi mümkünken tarım arazilerinin amacı dışında kullanımına yönelik girişimlere her geçen gün bir yenisi eklenmektedir.” 

Toprak ve su gibi temel varlıkların yalnızca ülkelerin ve o ülkede yaşayan insanların değil tüm canlıların ortak malı ve mirası olduğunu ifade eden Pehlevan “Ziraat Mühendisleri Odası olarak toprakların korunması ve sürdürülebilir kullanımı için her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz. Sonuç olarak geçmiş tecrübe ve istatistiklerden faydalanarak bilimin ışığında hareket edilmeli ve Türk tarımı ranta kurban edilmemelidir. Unutmayalım toprak sınırlı bir varlıktır. Kaybedildiğinde veya bozulduğunda insanların yaşam süresi içinde tekrar kazanılamaz.” diye konuştu. 

Berkant PARLAK/Karadeniz’den Günebakış

Gürmel GYO
Gürmel GYO
Gürmel GYO
Tema Tasarım | Osgaka.com